xraymedical
KORONA VİRÜSÜNÜN ORTAYA ÇIKARDIĞI GERÇEKLER
28 Temmuz 2020
xraymedical
Covid-19’u Fark Etmeden Geçirdiğimiz Sonradan Tespit Edilebilir Mi?
28 Temmuz 2020
 

Koronavirüs Eşyaların Üzerinde Ne Kadar Yaşar? Koronavirüs Ömrü Ne Kadar?

 
 

Koronavirüs Çin'den başlayarak tüm dünyaya yayıldı. Dünya ticaretinni kalbi konumunda bulunan Çin bu salgından büyük darbe yedi. Bir çok firma Çin'den ürün siparişini iptal etti ya da erteledi.
Peki koronavirüs eşyaların üzerinde ne kadar yaşar? Koronavirüs eşyaların üzerinde ne kadar yaşar? Koronavirüs ömrü dışarıda ne kadar? Koronavirüs cisimlerin eşyaların ve kuru yüzeylerin üzerinde en fazla 1-2 saat yaşayabilir. Daha sonra bulaşıcı olma özelliğini kaybeder?KORONAVİRÜS CİSİMLERİN ÜZERİNDE NE KADAR YAŞAR?
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy bu soruya; “Koronaviruslar, diğer virüsler gibi, aktivitelerini ancak insan ya da hayvanların canlı hücreleri içinde sürdürebilirler. Virüsler kuru ortamlarda çok kısa bir sürede aktivitelerini yitirirler. Bu nedenle virüslerin nemli olmayan cansız nesnelerin yüzeyinde varlıklarını sürdürmeleri mümkün değildir” yanıtını verdi.
ÇAMAŞIR SUYU KORONAVİRÜS DEZENFEKTANI OLARAK KULLANILABİLİR
Yeni corona virüs enfeksiyonu olduğundan kuşkulanılan bir kişinin solunum yolu salgıları veya vücut çıkartılarının bulaşabileceği tüm yüzeylerin, standard çamaşır suyuyla (1:100 sulandırılmış) silinmesi gerektiğini söyleyen Doktor Haluk Eraksoy, “Belirgin bir kirlenme olduğunda ise 1:10 sulandırılmış çamaşır suyu kullanılmalıdır” dedi.
ÇİN'DEN GELEN KARGODA KORONAVİRÜS BULAŞIR MI?
“Kargoyu hazırlayan kişinin enfekte olması paketin de mikrop taşıdığı anlamına gelir mi?” şeklindeki soruya Prof. Eraksoy'un yanıtı ise şöyle: “Bazı bakteriler kuruluğa uzun süre dayanabilir ve canlılıklarını sürdürebilir. Virüsler ise hücre dışı kuru ortamlarda aktivitelerini çok çabuk yitirir. Bir virüs, infekte bir insanın çıkartılarıyla cansız bir eşyaya bulaştığı takdirde, aradan geçecek birkaç saat bile aktivitesini yitirmesi için yeterlidir. Böylece o virüs artık başka.
KORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTECEK?
Yeni tip corona virüs hakkında bilgiler sınırlı olsa da uzmanların çoğu haziran ayında vakaların durmaya yakın hale geleceğini belirtti.
KORONAVİRÜS BULAŞAN KİŞYE TEKRAR BULAŞIR MI?
SARS'ı şefeden 83 yaşındaki Çinli salgın uzmanı Zhong Nanshan, pandemi ilan edilen corona virüs salgının Haziran ayı itibariyle ortadan kalkacağını umduğunu bildirdi. Nanshan, hastaların tedaviden sonra yeniden corona virüse yakalnma risklerinin düşük olduğunu sözlerine ekledi.
YAZ AYLARI KORONAVİRÜSÜ BİTİRECEK Mİ?
Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, Avustralya'da şu an yaz olmasına rağmen iki vakanın ortaya çıkmasının umutları azaltırken, bulaşmaların salgın halinde yayılmamasının ise umut vaat ettiğini söylüyor.
KORONAVİRÜS NEDİR?
Corona virüsü üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden sadece bir tanesidir. Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez. Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Çin'deki bir deniz ürünleri pazarındaki yılanlardan insanlara geçiş yaptığı düşünülmektedir?
KORONAVİRÜS NASIL BULAŞIR?
Şu ana kadar hastalığın bulaşma yolunun damlacık yoluyla olduğu bildirilmiştir.
Mevsimsel grip gibi yakın temas, öksürük, aksırık ve tokalaşma gibi yollarla insanlar arasında yayılım gösterebilir.
Ağız burun yoluyla bulaşan virüs, alt solunum yollarına ve daha sonra tüm vücuda yayılabilmektedir. Ölümlerin büyük çoğunluğu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır.
İŞTE KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ
İştahsızlık ve kilo kaybı
Ateş
Halsizlik ve durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
Solunum sorunları ve nezle
Denge sorunları..Kaynak :

Prof. Dr. Asaf VAROL
Aralık 2019’da Çin Wuhan’da ortaya çıkan korona virüsü dünya ülkelerine hızla yayılıyor ve can kayıplarına neden oluyor. Dünya ekonomisi çöküyor, insanlar can derdinde. Toplum ne yapacağını bilemiyor.


Buna karşın insanların büyük bir kısmı henüz olayın ciddiyetinin farkında bile değil. Dünya kan ağlıyor ve 2020 yılı korona virüsünün doğurduğu felaket yıllarının yeni bir başlangıcı olarak tarihe geçiyor.
Türkiye’de maalesef insanların önemli bir bölümü henüz bu virüsün etkilerini tam anlamış değil. Ucuzdan kahramanlık yapanlar var. Sosyal medya platformlarına korona virüs ile ilgili binlerce esprili video görüntüleri servis ediliyor. Kimileri korona virüsü üzerine şarkılar besteliyor. Kimileri korona virüsün kendilerine etki yapmayacağını, videolar çekerek ispatlamaya çalışıyor. Bu videoları gördükçe, halkın bir bölümünün aldığı kültürün ve yetiştiği ortamların etkisi ile beyinlerinin ne denli dumura uğradığını anlıyorum.
Devlet çözüm bulmak için gecesini gündüzüne katmış durumda. Keza sağlık çalışanları risk alarak hastaların ümidi olmak için çırpınıyor. Ama maalesef toplumun önemli bir bölümü kural tanımıyor, bildiğini okumaya devam ediyor ya da ucuz kahramanlıkların peşinde koşuyor.
Korona virüsünün en tehlikeli yanı sinsi oluşudur. Virüsün size bulaşıp bulaşmadığını anlayıncaya kadar geçen süre sonrasında, iş işten geçmiş oluyor. Şu anda en önemli çözümün karantina koşullarına herkesin riayet etmesinde görülüyor. Ama nafile, ülkemizin büyük bir kesimi hala kurallara uymamak için direniyor.
Şu 65 yaş üzeri vatandaşlar var ya... Peki, onlara ne demeli? Yasakları delmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Karşılarında polisi ya da zabıtayı gördüklerinde de en ucuz savunma mekanizmalarını devreye sokuyorlar. “Kaderimde ne yazılı ise onu göreceğim” deyip geçiştirmeye çalışıyorlar. Ceza kesileceğini anladıklarında da “Dışarı çıkmanın yasak olduğunu bilmiyordum” yalanını söylüyorlar. Hele bir dedenin söyledikleri ise sosyal medyayı salladı.
Kaldırımda oturmuş, elinde sigarası, kameraya söyledikleri: “Gelen Allah’tan geliyor. Şimdi kahveler de kapalı. Ortada kaldık. Evde kalıyoruz, karılar virüsten daha beter. (Oysa virüs kaparsan) bir seferde ölüp kurtuluyorsun. (Karılar) dır, dır, dır, başımıza bela” İşte yurdumun insanının gerçek hali budur. Yaşamını kahve-sokak-ev üçgeninde sınırlandırmış bir yaşam…
Askere gönderdiğimiz evlatlarımızı geleneğimiz gereği davul zurna eşliğinde uğurlayan bir toplumuz. Ama anlaşılmayan nokta, korona virüsü ortalıkta cirit atarken böyle bir geleneği bu koşullarda bile yapabilen bir toplum zekâsı hangi kefeye koyulabilir? Bir araya gelme, kapalı odalarda sohbetlere katılma alışkanlığı sürdürenlerin bu davranışları nasıl izah edilebilir?
Umreye giden hacılarımızın sosyal medyaya yansıyan bazı görüntüleri asla kabul edilemez. Polis barikatını zorlayan, “madem ben korona virüsü taşıyorum, al sana da korona virüsü bulaşsın” deyip polise tüküren bir kişilik... Kutsal topraklardan gel, ibadet ettiğini ve günahlarının affedildiğini san, ama bencil davranışlarını sürdürmeye devam et.
Devlet elinden geleni yapıyor. Ama şayet vatandaş verilen öğütleri dinlemezse, ucuz kahramanlıklar yaparsa, bencil davranıp “madem ben öksürüyorum başkaları da hasta olsun” mantığı ile özellikle dışarılarda dolaşıyorsa, bu zihniyetteki kişiler insanlıktan nasibini almamış demektir. Sokağa çıkma yasağı olabilir, marketlerde yiyecekler tükenebilir mantığı ile AVM’leri talan edenler bencil değil de nedir? İnanmayacaksınız ama bu tipler asla ağızlarından iyilik sözcüklerini eksik etmezler, haktan, hukuktan, fakirlere yardım etmekten dem vurular, ama gerçek yüzleri ve niyetleri sadece dillerindir.
Sonuç olarak tüm dünya büyük bir felakete maruz kalmıştır. Bu felaketi savmak için her bireyin üzerine düşeni yapması zorunludur. Bencil olunmamalıdır. Diğer vatandaşların durumları göz önünde bulundurmalıdır. Devletin bangır bağır sosyal medya ya da televizyonlarda söylediklerine uyulmalıdır. Sokağa çıkılmayacak deniliyorsa, çıkılmamalıdır. Karantina koşullarına riayet edilmelidir. Kurallara ve talimatlara uyulursa ve topyekûn birlikte akıl ve mantık çerçevesinde hareket edilirse, açan o zaman korona belasını bertaraf etmiş oluruz.